1841/​9600

Edward Hald (f. 1883, d. 1980)

“Z-grønne”. Sjælden vase samt fad af glas. Sign. Orrefors 1930, hhv. HZ 16 og HZ 48. Udført 1930 hos Orrefors, Sverige. Vase: H. 14. Fad: Diam. 32. (2)

ligger på pers,bord-

Almindelig brugspatina, herunder overflade ridser og mærker. Fad med minimalt afslag/ujævnhed på kant.

Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK