1841/9600
Edward Hald (f. 1883, d. 1980)
“Z-grønne”. Sjælden vase samt fad af glas. Sign. Orrefors 1930, hhv. HZ 16 og HZ 48. Udført 1930 hos Orrefors, Sverige. Vase: H. 14. Fad: Diam. 32. (2)
ligger på pers,bord-
Almindelig brugspatina, herunder overflade ridser og mærker. Fad med minimalt afslag/ujævnhed på kant.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag