2436/​280

To Turkmenske nomadevævninger. Sjælden Karadashli torba. Design med ni güls. 19. årh. 97×41. Samt Yomut asmalyk(kameldekoration). ca. 1900. 112×80.(2)

Proveniens: Hans Elmbys samling. Litteratur(Karadashli afbildet): Hans Elmby, Antique Turkmen Carpets III, Plate 19.

97×41: enkelte sammentrækninger. Jævnt slidt. ene hjørne med mindre defekt/reparation. 112×80: Intet at bemærke.

Fra i Glostrup
Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?