2436/280
To Turkmenske nomadevævninger. Sjælden Karadashli torba. Design med ni güls. 19. årh. 97×41. Samt Yomut asmalyk(kameldekoration). ca. 1900. 112×80.(2)
Proveniens: Hans Elmbys samling. Litteratur(Karadashli afbildet): Hans Elmby, Antique Turkmen Carpets III, Plate 19.
97×41: enkelte sammentrækninger. Jævnt slidt. ene hjørne med mindre defekt/reparation. 112×80: Intet at bemærke.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag