1831/57
Karl Jensen (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)
Kirkeinteriør. Sign. K. J. Olie på lærred. 40×31.
Antagelig “Kirkeinteriør”, nr. 338 i Hanna Nielsens fortegnelse over Karl Jensens malerier.
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018
Vurdering
Hammerslag