914/​884

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

“Landskab med Barløse Kirke”. Ca. 1849–1852. Usigneret. Olie på træ. 28×52.

Leo Swanes fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier, 1921, nr. 199. Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier, 2008, nr. 274.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstilling af Dankvart Dreyers Arbejder”, 1912 nr. 107. Kunsthallen Brandts Klædefabrik, “Hist hvor vejen...”, 1996 nr. 44, afb. s. 30 i kataloget. Kunsthallen Brandts Klædefabrik, “I begyndelsen var Fyn”, 2005, s. 24 i kataloget. Fyns Kunstmuseum & Den Hirschsprungske Samling, “Naturfortrolighed. Dankvart Dreyer 1816–1852”, 2006–2007 nr. 72, afb. s. 79 i kataloget. Museum Vestfyn, “Dreyer - Liv og Landskab”, 2016 nr. 29, afb. s. 44 i kataloget.

Litteratur: Leo Swane, “Dankvart Dreyer 1816–1852”, 1921, omtalt s. 123, afb. s. 118. Suzanne Ludvigsen, “Maleren Dankvart Dreyer”, 2008, bd. I, afb. og omtalt s. 274. Hér beskrives maleriet således: “I det lille studie Landskab med Barløse Kirke [...], et andet motiv fra egnen umiddelbart omkring Dreyers gård, viser det sig [...], hvordan han mere har været optaget af at indkredse hele ubrudte flader end af detaljer. Fraset forgrundens brune og grønne mylder af sensommervækster er her skildret to udstrakte billedplaner i indbyrdes dialog. Vi ser en moden kornmark, kærtegnet af blæsten, som så at sige anråber en sløret hvidgrå himmelflade. Luften låner af markens farve, der er så gylden, at den fornemmes oplyst indefra. I den fjerne landsby hæver kirkebygningen sig i horisonten som et ekko af malerens tanker”.

Proveniens: Maleren Vilhelm Hammershøi (1912). Ida Hammershøi (1921). Kunsthallen auktion 23. februar 1935 nr. 96. Maleren Julius Paulsen, dennes dødsboauktion hos Kunsthallen 4. juni 1940 nr. 44, afb. s. 15. Kunsthallen auktion 415, 1992 nr. 56, afb. s. 9. Kunsthistorikeren Hans Edvard Nørregård-Nielsen (1945–2023).

Det er foreslået af Ludvigsen, at værket kan stamme fra Dreyers familie i Assens gennem kunsthandler W. Schou.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK