Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
“Organisk form”. Sign. monogram 67 samt sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 112×79
Udstillet: Den Frie Udstillingsbygning, København. Etiket på blændrammen.
Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 1. november 2016