873/​11

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot

Portræt of Heinrich Wilhelm von Huth (1717–1806) i rød uniform med guldbroderi. Høj krave og kalvekrøs. Elefantordenens blå bånd og stjerne. Ca. 1800. Usigneret. Olie på lærred. 69×54. Oval indramning i samtidig firsidet ramme.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 807, afb. bd II s. 515.

Udstillet: Aalborg Museum, “Skjulte skatte”, 1951 nr. 58.

Proveniens: I Heinrich Wilhelm von Huths families eje til i dag.

Huth var født 1717 i Costewitz i Sachsen. Han deltog som generalmajor og chef for tropperne under Syvårskrigen. Kom til København 1765 og året efter blev han bl.a. udnævnt til generalløjtnant og fik Storkorset af Dannebrog. 1771 chef for artilleri- og ingeniørkorpset. Adlet 1776. 1779 udstationeret i Norge, hvor han foretog opmålinger. 1783 Ridder af Elefanten. I 1784 deltog han aktivt i regeringsskiftet og støttede kronprins Frederik. Samme år udnævnt til statsminister, et hverv han beklædte til sin død.

Han havde bolig i Gjethuset på Kongens Nytorv, hvortil kronprinsen flyttede en periode efter Christiansborg Slots brand. Han ligger begravet på Sankt Petri's kirkegård. Ved indgangen til Tøjhuset står en buste af generalen.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier & bøger, 19. september 2017

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK