Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Georg Thylstrup (f. Roskilde 1884, d. København 1930)
Vase af stentøj modelleret med bred øvre del og smal munding. Dekoreret med sandfarvet, brun og blå glasur med grønne elementer. Sign. monogram, 11–6 1932. Forsynet med stand af patineret bronze, støbt med stiliseret reliefdekor. Ej stemplet. Vase: H. ekskl. stand 13,7. Diam. 22. H. inkl. stand 17.
Selve vasens øverste del/krave med en brændingsrevne samt kalkrander. Se venligst detaljefotos.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
24 bud