Frederik Storch (f. Kerteminde 1805, d. København 1883)
Adelsmand lokkes af elverpiger. Usigneret. Olie på lærred. 112×98.
Allerede sidst i 1820erne rejste Storch til Bayern, hvor han tilslutter sig gruppen af danske malere i München. Blandt fastboende danske kunstnere kan nævnes Niels Simonsen, Theodor Kjellerup, Louis Gurlitt og Chr. Holm. Han forblev i Tyskland i 20 år. Storch var kendt for sine poetisk-sentimentale billeder og hanvar kendt for at male unge smukke nøgne piger. Det var ikke nemt for ham at komme tilbage til Danmark, hvor den sødlandne tyske stil ikke faldt i smag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019