Christine Swane (f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960)
Udsigt over tage (formentlig Falkoner Allé). Sign. CSw. Olie på lærred. 65×57.
Christine Swane gifter sig i 1910 med maleren Sigurd Swane, og de flytter i 1911 ind i en lejlighed på Falkoner Allé 5 på Frederiksberg. Christine Swane overtager lejligheden efter parrets skilsmisse i 1920, og hun bor der frem til 1935.
Fra sin lejlighed har hun fin udsigt til byens travle liv, og fra cirka 1930 begynder hun at male flere motiver fra netop dét Frederiksberg, som omgiver hende i form af huse, gavle og gader. “Fru Swanes maleri er jo en slags musik i farver. De bærer sig så let som toner, der stiger i rummet - de udvikler sig af hinanden med samme logik, som temaerne veksler i et musikstykke.” (Sigurd Schulz anmeldelse i Nationaltidende, 1934).
Lærredet skal strammes. Original stand.
Moderne kunst og design, 14. marts 2023
22 bud