1824/85
Sally Philipsen (f. København 1879, d. sst. 1936)
Voldparti fra Christianshavn. Sign. Sally Philipsen. Olie på lærred. 46×58.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 291, 1973 nr. 211.
Større krakeleringer. Retoucheringer samt afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 11. juni 2018
Vurdering
Hammerslag