1510/​808

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

“Rungstedlund”. Spisestue af mahogni bestående af seks stole og to armstole med hestehår i sæder. Model PJ 34 og PJ 44. Ovalt udtræksbord med to tillægsplader. Model PJ 24. Dækketøjsskab på høje ben. Model PJ 6046. Lav skænk. Model PJ 6066. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge. Bord H. 72. L. 145/275. B. 105. dækketøjsskab H. 141. B. 120. D. 40. Skænk H. 83. B. 180. D. 48,5. (13)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk på stole med smuds og pletter, stel med bobler i lakken. Lav skænk falmet ben med bobler i lakken. Bord med falmede ben. Dækketøjskab med bobler i lakken på stel.

Moderne kunst og design, 3. marts 2015

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

14 bud

6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK