Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Sukkerstrøbøse af sølv med hamret overflade. Lågets top smedet med stiliserede bær og blade. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1932. Vægt 203 g. H. 12,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nederste kant med en mindre bule. Låget fremstår en smule løst når monteret. Underside med indgravering: “A.T. Th.E.T. 1908–4-6–1933”.