1727/511
Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Saucekande med tilhørende sauceske af sterlingsølv. Fodrand af sort ebonit, hanke af elfenben. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Dessin D1084. Vægt 571 gr. H. 16,5. L. 21,3. Ske: L. L. 21,5. (2)
Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser, mærker samt buler. Sauceskeens skaft med reparation ved brud.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Moderne kunst og design, 4. juli 2017
Vurdering
Hammerslag