914/​973

Anton Dorph (f. Horsens 1831, d. København 1914)

“Parti i et Fiskerleie ved Øresund”. En fiskerdreng ser ud over vandet fra taget af et svinehus. Sign. A. Dorph Aug. 1858. Olie på lærred. 48×63.

Udstillet: Charlottenborg 1859 nr. 18.

Proveniens: Frk. Rosenørn (1859). Lensbaron F. M. Rosenørn-Lehn, Oreby, dennes auktion Winkel & Magnussen 90, 1931 nr. 16, afb. s. 9. Ingeniør Johan Petersen, dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 180, 1935 nr. 22.

Motivet er også skildret af Carl Bloch (1834–1890), dette solgt på Bruun Rasmussen auktion 912, 2023 nr. 186, afb. s. 184. De to kunstnere var venner og boede i 1858 på Snekkersten Kro og har fattet interesse for at male det samme motiv, dog med mindre variationer. Fiskergrejet er bl.a. placeret lidt forskelligt rundt om svinehuset i hhv. Blochs og Dorphs version, og hvor grisen i Blochs maleri stikker sit hoved og tryne frem fra den åbne luge i huset, kan man kun ane ryggen og ørerne af den i nærværende maleri. Dertil har Bloch malet en båd bag ruserne i højre side, mens Dorph har placeret en mole samme sted.

Anton Dorph malede i 1864 en gentagelse af motivet, som i dag ejes af Flynderupgaard Museum, Helsingør. Dette blev udstillet side om side med Carl Blochs version på udstillingen “Kunstnere på Nordkysten”, Hammermøllen, Hellebæk, 2004.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK