1416/1592
Victoriansk konsolur med spilleværk og kvarterslag, silent/chime funktion, urskive med araber- og romertal, i kasse af nøddetræ med bladværksintarsia. England, 19. årh.s slutning. H. 50. B. 38. D. 25,5.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle medfølger ikke. Urhusnøgle medfølger ikke. Manglende lås på glasdør.
Varia, 17. april 2014
Vurdering
Hammerslag
16 bud