Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 33”. Sybord af massiv teak med klapper, i sargen skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet samt underliggende hylde. Designet 1950. Udført hos Andreas Tuck, Odense. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, på annoncesider.
Andreas Tuck/Salesco, katalog maj 1959.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Vandskjolder på top.
Moderne kunst og design, 26. juni 2018
13 bud