2322/62
Carsten Henrichsen (f. København 1824, d. sst. 1897)
Sommerlandskab med en maler med sin malekasse. Sign. monogram 1879. Olie på lærred. 37×56.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 613, 1995 nr. 357. Afbildet s. 123.
Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 31. maj 2023
Vurdering
Hammerslag