Martin Bigum (f. København 1966)
“Art (On the wall)”. Sign. på bagsiden Martin Bigum 1995. Olie på lærred. 100×80. Uindrammet.
Værket er et signatur-værk og Martin Bigums første oliemaleri af ART-figuren. Andre værker siden 1989, inden dette værk, var akryl. Efter 1996 bevægede Bigum sig over til oliemaling. Værket blev malet i forbindelse med Bigums andet udstillingskatalog “Literary Body”, der tilhørte en udstilling af samme navn til udstillingsstedet HOLE, Studiestræde 14, København, 1994.
På Bigums hjemmeside ses en tidligere version af dette værk udført i akryl og på mindre lærred: https://www.martinbigum.dk/radical-myth
Overfladesmuds. Mindre afskalninger i kanterne. Enkelte håndteringsmærker i hjørner og kanter. Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 15. august 2023