Et sæt på 12 danske dækketallerkener af sølv, oktagonal form, lavt spejl, fliget og profileret fane smedet med gadroneret kant. Syv stk. Hugo Grün, København 1937, fem stk. tilsyneladende ej mestermærket, København 1936. Vægt 6.787 g. Diam. 27 cm. (13)
Proveniens: Kaj Erik Teglstrup (1890–1954) og hustru, Ella Teglstrup, f. Larsen (1898–1989), Kongens Lyngby. Han var læge for kong Christian X og Dronning Alexandrine af Danmark, Arveprins Knud og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark samt deres tre børn. Lægegerningen medførte invitationer til kongelige hofballer og rejser.
Dækketallerkenerne fremstår i god, original og brugbar stand. Vi har kun observeret én med to elastik-striber på bagsiden, én med én elastik-stribe på bagsiden, ellers minimal alders- og brugsslitage i form af få og små ridser og mærker i varierende grad
Original æske fra Joh. H. Paulsen medfølger (dårlig stand)
Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 11. juni 2024