912/​123

A. Riis Carstensen (f. Sennels ved Thisted 1844, d. Helsingør 1906)

Parti fra Appat, Grønland, med fangere i kajakker på fjorden. Sign. A. Riis Carstensen. Olie på lærred. 76×110.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 123, 1960 nr. 56. Bruun Rasmussen auktion 1415, 2014 nr. 3.

Appat er en ø i Disko Bugten i Vestgrønland. På øen anlagdes i 1755 kolonien Ritenbenk. Øen har været ubeboet siden 1960.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag