2433/​767

Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)

Kande og krukke af lertøj modelleret med hhv. ørn og viber. Dekoreret med hhv. rødlig lustreglasur, og turkisblå og sort dobbeltglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. hhv. 12,3 og 17,3. Krukke: L. 27,5. (2)

Litteratur: Peder Rasmussen: “Reistrup Udsmykninger og Keramik”, Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, andkrukke afb. s. 56 og 59.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afskalinger i glasur. Vibe med lille reparation på top af den ene vibes hoved.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

18 bud

812410 2.700 DKK
882182 2.600 DKK
812410 (Autobud) 2.500 DKK
882182 2.400 DKK
812410 2.300 DKK
882182 (Autobud) 2.200 DKK
812410 2.200 DKK
882182 (Autobud) 2.100 DKK
812410 2.000 DKK
882182 (Autobud) 1.950 DKK
812410 1.900 DKK
882182 1.850 DKK
812410 (Autobud) 1.800 DKK
882182 1.750 DKK
812410 1.650 DKK
174739 1.600 DKK
812410 1.550 DKK
828522 1.500 DKK