Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
Kande og krukke af lertøj modelleret med hhv. ørn og viber. Dekoreret med hhv. rødlig lustreglasur, og turkisblå og sort dobbeltglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. hhv. 12,3 og 17,3. Krukke: L. 27,5. (2)
Litteratur: Peder Rasmussen: “Reistrup Udsmykninger og Keramik”, Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, andkrukke afb. s. 56 og 59.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afskalinger i glasur. Vibe med lille reparation på top af den ene vibes hoved.
18 bud
812410 | ||
882182 | ||
812410 (Autobud) | ||
882182 | ||
812410 | ||
882182 (Autobud) | ||
812410 | ||
882182 (Autobud) | ||
812410 | ||
882182 (Autobud) | ||
812410 | ||
882182 | ||
812410 (Autobud) | ||
882182 | ||
812410 | ||
174739 | ||
812410 | ||
828522 |