924/​30

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

“Sundet imellem Helsingør og Helsingborg”. Sign. C. Frederik Sørensen 1859. 154×229.

Mona Christensens og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier, 1991, nr. 367.

Udstillet: Charlottenborg 1859 nr. 181. Kunstakademiet i Stockholm 1860 nr. 283.

Proveniens: Købt af Kunstforeningen for 700 rdl. og efterfølgende bortloddet. Hér vundet af grevinde Scheel til Rygaard. Herregården Engestofte, Bruun Rasmussen auktion 729, 2004 nr. 1213, afb. i forordet til auktionen og s. 21.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?