Mathias Ortmann, tilskrevet (f. 1692, d. Copenhagen 1757)
Dansk rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ med plade af marmor, lige sider, front med tre svungne skuffer med håndtag og nøgleskilte af messing, senere slædefødder. 18. årh.s midte. H. 86. B. 83. D. 53.
Tyskfødte møbelsnekker Mathias Ortmann (ca. 1692–1757), han var pioner inden for Rokoko stilen i Danmark, og hans møbler er af en sådan udsøgt kvalitet, at de repræsenterer den fineste inden for Nordeuropæisk Rokoko. Proveniens: Dansk privatsamling.