Knud Nielsen (f. Fredensborg 1916, d. Vindelev 2008)
“Rød dominant/Red Dominant”, 1951–1952. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 147×88.
Litteratur: “Samling Anna & Kresten Krestensen”, København, 1963, nr. 341. Proveniens: Anna & Kresten Krestensens samling.
Større krakeleringer. Mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning. Lærred bør strammes op.
Malerier, grafik og fotografier, 25. september 2019