2333/536
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Skrivebord af mahogni med profilerede kanter. Front med tre skuffe samt to udtræksplader, greb af messing. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. H. 77. L. 185. B. 94.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser, mærker og kanthak. Top med slitage og skjolder, delvis falmet. Et “nøglehul” mangler.
Nøgler medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 15. august 2023
Vurdering
Hammerslag
21 bud