922/​197

Dansk adelig Art Nouveau jardinière af sølv, oval form, smedet med riflede kanter og bladranker i slyng med bånd, to kartoucher graveret med kronet monogram FOR og datering 1883–26. Juli - 1908, to håndtag, hævet på fire volutte ben, tilhørende indsats af messing. S. & M. Benzen, lødighed 833. København, 20. årh.s begyndelse. Vægt 813 g. H. 17,5 cm. L. 46,5 cm. (2)

Proveniens: Sølvbryllupsgave til baron Fritz Rosenkrantz (1850–1925) og hustru, baronesse Oluffa Rosenkrantz (1860–1954) , f. Krabbe. De blev gift i Skovkapellet i Klampenborg, hvor baronen var skovrider hos sin far på Sophiendal. I 1884 arvede ægteparret Liselund, hvor de flyttede til. Herefter deres efterkommere til i dag.

Seller informs: Pæn og fin - skal dog pudses.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?