2436/​286

En samling diverse rejsebestik bestående af:

Et jagtbestik i skede fra Bosnien-Hercegovina bestående af messingmonteret kniv og gaffel. Begge har benskafter med “ører” dekoreret med indlagt metalringe og runde fordybninger udfyldt med rødt og sort. Den enæggede kniv stemplet med sabel på klingen har et ca. 10 cm. langt blad og den fire-grenede gaffel er ca. 16,5 cm. lang. Skeden i hvidt metal er dekoreret med indgraverede bladornamentik.

Kaukasisk rejsebestik af delvis sølv, forgyldt metal og niello arbejde rigt udsmykket med blomster og design; bestående af kniv og gaffel med greb i form af fuglehoved. 18.-19. årh. L. 25,5 cm.

Kinesisk rejsesæt i etui af bambus med montering af emaljeret messing, bestående af kniv og spisepinde, strop af læder. Ca. 1900. L. 28.

Japansk rejsesæt af bronze og delvist forgyldt med spisepinde og kniv. Meiji 1868–1912. L. 16,5 cm.

To kozukas monteret med kniv og gaffel. Meiji 1868–1912. L. 21 cm.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

313670 3.000 DKK