Et par romerske øreringe af guld, prydet med antagelig smaragder, cirkulær gennembrudt plade med tre vedhæng. Ca. 2.-4. årh. e. Kr. L. ca. 4 cm. (2)
Proveniens: Fra en dansk samling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019