Russisk præsentation diamant- og emaljevedhæng, top i form af den kejserlige russiske mitrakrone, herunder en oval med Zar Nikolaj II af Ruslands kyrilliske monogram på opak turkisfarvet emalje, rigt prydet med rosenslebne diamanter, monteret i sølv, 14 kt. hvidguld og 14 kt. guld. Tilsyneladende ustemplet. Ca. 1900. H. (ekskl. øsken) 2,5.
Proveniens: Den danske politidirektør Eugen Petersen (1840–1930). Kejserinde Dagmar af Rusland var altid en flittig gæst i sit fødeland og omkring 1900 ligeledes hendes søn, Zar Nikolaj II af Rusland. Ved disse besøg på f.eks. Bernstoff Slot og Fredensborg Slot stod Eugen Petersen for koordineringen af sikkerheden og Zaren gav ham dette vedhæng som tak for veludført arbejde. Herefter Eugen Petersens søns datter, bosiddende i Danmark, til i dag.
Kommissionsbud