2443/​199

Jean-Baptiste Oudry, efter, 19. årh.

Ulven og lammet. Sign. D'ap J. B. Oudry Le Moine. 1874. Olie på lærred. 98×140.

Jean-Baptiste Oudry (1686–1755) illustrerede La Fontaines (1621–1695) fabler og arbejdede meget med disse motiver. Her er det fortællingen om Ulven og lammet, Fontaines fabel nr. X der er grundlag for motivet.

Lærred bølger og bør strammes op. Perforering i nedre venstre hjørne. To overfladiske ridser og områder med mindre krakeleringer. Behov for rensning.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?