Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)
Hvilende pige. Sign. Gerhard Henning 1936, No. II, stemplet L. Rasmussen, København. Patineret bronze. H. 42. L. 55. Grønmalet træsokkel medfølger.
Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 517, København, november 2000, kat. nr. 353. Proveniens: Privatsamling. Erhvervet på ovenstående auktion.
Moderne malerier, 11. juni 2024