917/​568

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

En bondekone med en buket vilde blomster på en mark. Sign. L.A. Ring. Olie på træ. 23×30.

Maleriet er en forstudie til nr. 105 i H. Chr. Christensens fortegnelse: “Axsamlere” dateret 1887.

I følge kunsthistoriker Gitte Ditlevsen er landskabet fra Næstvedegnen mellem Rønnebæksholm og Mogenstrup.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK