2434/​891

Karl Schrøder

Armstol med stel af bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. Udført hos Fritz Hansen. Model 1462. 1930–40'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Løs i samlingerne.

Moderne kunst og design, 20. august 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK