2425/283
Britisk halvmodel af dampskibet St. St. Blicher, bygget af træ og metal m.m., monteret i montre af træ og glas med udskårne hjørnesøjler og ophæng. Mrk. Dockyard Co, Grangemouth. 19. årh.s slutning. H. 39 cm. D. 24 cm. L. 194 cm.
Skibsmodel med minimal aldersslitage, inkl. en lille revne ved ror. Montre med mindre aldersslitage, inkl. mindre ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. juni 2024
Vurdering
Hammerslag