Torben Christensen (f. Vejle 1950, d. 2004)
“Wide, Wide, Wide”, 2002. Sign. og dateret med titel på bagsiden. C-print på plastiklærred. 80,5×180. Uindrammet.
Litteratur: Lars Movin og Marianne Torp: “Torben Christensen - værk, skrift, praksis”, København, 2006, lignende værker geng. s. 180–187.
Torben Christensen (1950–2004) var professor på Mediekunstskolen på Det kongelige Danske Kunstakdemi i København. Lignende værker blev vist på en Torben Christensens separatudstilling ”O Pilgrim” hos Galerie Asbæk i 1998 i hvilken forbindelse der blev udgivet et udstillingskatalog med samme titel.
Mindre ridser og håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019