2426/516
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Stor trommespillende garderfigur af træ. Dekoreret med blå, hvid, orangerød, gylden og sort bemaling. Monteret på sortmalet base. Udført hos Kay Bojesen, ej stemplet, men påmalet 210/96. H. ca. 129.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små afskalninger i bemaling.
Moderne kunst og design, 25. juni 2024
Vurdering
Hammerslag