Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)
Parti fra Skagen med Brøndums Hotel i baggrunden. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 31×52.
Anna Ancher har stået på Lars Krusesvej med ryggen til Havnen og har malet mod af Brøndums hotel. Den lyserøde gavl er fra staldbygningen på hotellet, der blevet drevet af Annas bror Degn Brøndum.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 836, 2012 nr. 17.
Ældre malerier og tegninger, 1. marts 2022