893/​426

Van Cleef & Arpels

Safir- og diamantbroche af platin og 18 kt. hvidguld prydet med talrige cushion-cut safirer på i alt ca. 31.90 ct. og brillantslebne diamanter på i alt ca. 25.40 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS. Signeret. Serie nr. 12375. Ca. 5,3×5,6 cm. Vægt ca. 52,5 g. London, ca. 1960.

Proveniens: Hidrørende fra Europæisk fyrstehus.

Smykker og tasker, 27. februar 2020

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

560.000 DKK