2012/337
To japanske håndspejle af bronzeret metal, bagsider støbt i let relief med traner i landskab og haveparti, i tilhørende æsker af sortlakeret træ. Ca. 1900. L. 28. Spejlfelt Diam. 18. (2)
Slitage på patinering. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Afskalninger og reparation på æsker, den ene mangler indsats ved greb, den anden med afslag på liste.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud