922/​349

Svend Wiig Hansen (f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997)

“Frugtbarhed”, 1982. Sign. SWH 5/6; støbermærke Jensen Cire Perdue. Patineret bronze. H. 26. B. 27. D. 30.

Versioner i samlingerne på Ny Carlsberg Glyptotek (MIN 3191) og Statens Museum for Kunst, København (KMS 7179), København.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer direkte fra kunstneren.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?