2405/​67

Peter Raadsig (f. København 1806, d. sst. 1882)

Interiør med to italienerinder, der spinder garn. En lille barfodet dreng varmer sig ved ildstedet. Sign. P. R. Subiaco 1842. Olie på papir monteret på plade. 56×40.

Proveniens: Bruun Rasmussen Vejle auktion 116, 2008 nr. 418, afb. s. 162.

Peter Raadsig opholdt sig i Rom i perioden 1841–1845. Her malede han især folkelivet, som her, hvor han viser en fortættet scene med to italienerinder, som koncentreret spinder garn, men også det selve byen og omliggende landskab, se kat. nr. 837. Subiaco er en pittoresk bjergby beliggende øst for Rom.

Retoucheringer og afskalninger. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. januar 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK