Et par Svenske vaser af porfyr med montering af forgyldt bronze i form af vædder hoveder og guirlander. 19. årh.s første halvdel. H. 48. Diam. 38. (2)
Älvdalen porfyrværk var i årene 1818–1856 i den svenske kongefamilies eje, vaser som disse fremstilledes til brug i kongefamilien og til gaver. Bl.a. er Rosendal vasen og Karl XIV Johans sarkofag i Ridderholms kirken tilvirket i Älvdalen.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Russisk, møbler, varia, tæpper, 25. november 2015