Arthur Köpcke (f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977)
“Nachmittag eines Fauns”. 1959. Sign. på bagsiden A. Köpcke oktober 59. Olie på lærred. 69×100.
Udstillet: Esbjerg Kunstpavillon 1987 og Kunstforeningen, København 1988.
Kommissionsbud