2431/​844

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Et sæt på seks stole med stel af eg, betrukket i sæder med sort skind. Model 3236. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1981. (6)

Litteratur: Fredericia Stolefabrik katalog 1968, s. 28.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med hul i sæde.

Fra i Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?