2431/844
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et sæt på seks stole med stel af eg, betrukket i sæder med sort skind. Model 3236. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1981. (6)
Litteratur: Fredericia Stolefabrik katalog 1968, s. 28.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med hul i sæde.
Fra
i
Vurdering