Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)
Interiør med en ung, læsende kvinde. Sign. Exner 1900. Olie på lærred. 28×30.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 548, 1999 nr. 393 samt Bruun Rasmussen auktion 836, 2012 nr. 134.
Minimale krakeleringer and minor retoucheringer. Spor af let forrensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. maj 2023