1327/​1505

En samling antikker bestående af lille sortfigureret amfora, sider dekoreret med dansende satyrer og satyrer til hest adskilt af palmetter, en hvidgrundslekyth, dekoreret i sort med palmetter samt antagelig cypriotisk vase med rund bund, delvis rød slip og sort (meget svag) geometrisk dekoration. Grækenland og antagelig Cypern 9.-6./5. årh. H. 13,5–18,5 cm. (3)

Fra en gammel samling.

Fremstår med alders- og brugsslitage, hak og revner. Amfora repareret, lekyth både repareret og restaureret, vase antagelig med mindre reparation.

Varia, 4. juli 2013

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

14 bud

10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK