En samling antikker bestående af lille sortfigureret amfora, sider dekoreret med dansende satyrer og satyrer til hest adskilt af palmetter, en hvidgrundslekyth, dekoreret i sort med palmetter samt antagelig cypriotisk vase med rund bund, delvis rød slip og sort (meget svag) geometrisk dekoration. Grækenland og antagelig Cypern 9.-6./5. årh. H. 13,5–18,5 cm. (3)
Fra en gammel samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage, hak og revner. Amfora repareret, lekyth både repareret og restaureret, vase antagelig med mindre reparation.
Varia, 4. juli 2013
14 bud