Fritstående tre-personers sofa på profileret, ottebenet krydsstel af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med patineret naturskind. Model 4118. Formgivet 1930. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, ca. 1979. L. 199.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer hos Rud. Rasmussen snedkerier ca. 1979.
Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 2, ill. s. 92.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med hul i ryggen på for- og bagside. Tre sædehynder udført hos Rud. Rasmussen medfølger, alle med manglende knap.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
11 bud