2310/​1000

Tapio Wirkkala, m.fl. (f. 1915, d. 1985)

“Kantarel”. Skål af klart glas, yderside med vertikale slibninger. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala. Udført hos Iittala, Finland. H. 5,5. L. 14. Cirkulært fad af klart glas med omlagt rand. Sign. og udført hos Nuutajärvi Notsjö. H. 3. Diam. 37. (2)

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 7. marts 2023

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag